Sacharidy a KETO strava

22.09.2023


Keto strava je populárna vďaka svojmu prínosu pre chudnutie a zlepšenie metabolizmu. Je dobre známe, že kľúčový faktor pri tejto strave je nízky príjem sacharidov.

V tomto článku preskúmame rôzne typy sacharidov, ktoré sledujeme pri Keto strave, a vysvetlíme ich vplyv na telo.


1. Jednoduché sacharidy:

Jednoduché sacharidy sú rýchlo stráviteľné cukry, ktoré majú vysoký glykemický index (GI). To znamená, že sa rýchlo vstrebávajú v tele a spôsobujú rýchly vzostup hladiny cukru v krvi. 

Pri Keto strave je dôležité minimalizovať príjem jednoduchých sacharidov ako sú sladkosti, cukor, pečivo a mnohé obilniny.

Glukóza (hroznový cukor, dextróza, krvný cukor) Je to najvýznamnejší a najrozšírenejší monosacharid, ktorý sa nachádza v ovocí a v krvi cicavcov. V bunkách sa na ňu mení väčšina ostatných sacharidov, a v tejto forme sa uskutočňuje aj ich prenos v rastlinnom a živočíšnom organizme. Pri metabolickom štiepení poskytuje glukóza značné množstvo energie. Glukóza je tiež súčasťou väčšiny dôležitých zložených sacharidov, z ktorých sa získava hydrolýzou (napr. škrob, glykogén).

Galaktóza  Spolu s glukózou tvorí disacharid - mliečny cukor laktózu. Galaktóza sa vo zvýšenej miere nachádza aj mozgu a nervovom tkanive.

Fruktóza

Je to rastlinný cukor, no vyskytuje sa aj v telových tekutinách živočíchov, a to v sperme a plodovej vode. Fruktóza sa metabolizuje hlavne v pečeni, kde sa premieňa na tuky. Nadmerná konzumácia fruktózy môže spôsobiť nadmernú záťaž pečene a v dlhodobom horizonte môže viesť k ochoreniam pečene, ako je následná cirhóza alebo stukovatená pečeň.

2. Komplexné sacharidy:

Komplexné sacharidy sú zložitejšie molekuly, ktoré sú menej stráviteľnejšie v tele a majú nižší glykemický index. 

Väčšina sacharidov nájdených v prírode sa vyskytuje vo forme polysacharidov. Polysacharidy sa skladajú z viac ako 10 monosacharidových jednotiek

Polysacharidy sú na rozdiel od jednoduchých sacharidov vo vode veľmi málo rozpustné a nemajú sladkú chuť.

Škrob (amylum) je súčasťou rastlín a tvorí ich zásobné látky. Nachádza sa v hľuzách a plodoch rastlín. Škrob sa skladá z dvoch zložiek: 1. amylóza, ktorá tvorí 20% škrobu je rozpustná v horúcej vode, a 2. amylopektín, tvoriaci 80% škrobu, nie je rozpustný ani v horúcej vode. 


Glykogén (živočíšny škrob) je veľmi významným zásobným polysacharidom živočíšnych organizmov. 

V čistej forme je glykogén biely prášok dobre rozpustný vo vode (výnimka medzi polysacharidmi). Živočíchy si ho syntetizujú v pečeni. Okrem pečene sa ukladá aj v kostrových svaloch a v prípade potreby sa príslušnými enzýmami štiepi za vzniku molekúl glukózy.

3. Vláknina

Vláknina je forma sacharidov, ktorá sa netrávi v tele a nemá žiadne kalórie. Môže však byť veľmi prospešná pre trávenie a reguláciu hladiny cukru v krvi. Vhodým zdrojom vlákiny na keto strave je  zelenina Pri Keto strave je dôležité zahrnúť príjem vlákniny, pretože pomáha udržiavať trávenie a zaisťuje stabilnú hladinu cukru v krvi.

  • inulíny
  • pektíny
  • celulóza

Celulóza (buničina) je stavebnou látkou rastlinných pletív. 

Celulóza je úplne nerozpustná vo vode. Pre väčšinu živočíchov je ako zdroj živín takmer bezvýznamná, iba niektoré druhy živočíchov (prežúvavce, parazitujúce druhy hmyzu na rastlinách, termity) ju dokážu štiepiť a využiť (pomocou symbiotických organizmov, enzýmami celulázami). 

Preto ju do celkového príjmu sacharidov nepočítame!

Počítame iba "z toho cukry"


4. Cukrové alkoholy

Cukrové alkoholy sú typy sacharidov, ktoré sa často používajú ako sladidlá v potravinách s nízkym obsahom cukru. Patrí sem xylitol, erytritol.

Nevhodné pre Keto sú:

Maltitol je z 50% glukóza. 

Sorbitol sa v tele pomaly metabolizuje na fruktózu

Prehľad sacharidov vrámci KETO/LC stravovania
Prehľad sacharidov vrámci KETO/LC stravovania

Vhodné sladidlá pre váš nízkosacharidový život nájdete aj v našej ponuke 


Pri Keto strave je dôležité sledovať typy sacharidov a ich vplyv na telo. Minimalizácia jednoduchých sacharidov, obmedzenie komplexných sacharidov a dodávanie vlákniny zo zeleniny, je kľúčom k dosiahnutiu ketózy a dosiahnutiu efektu tejto stravy. 

Dôležité je tiež mať na pamäti, že každý organizmus je iný, a preto sa môže vplyv sacharidov líšiť u každého jednotlivca. Je dobré konzultovať so skúseným odborníkom pre jednotlivý prístup a splnenie svojich cieľov s keto stravou.

Pamätajte, že pred akýmkoľvek dramatickým zmenám vo vašej strave je vždy najlepšie konzultovať so svojím lekárom alebo odborníkom na výživu, aby sa zabezpečilo, že si vyberiete správny typ stravovania pre svoje osobné potreby a ciele.

Prihláste sa na odber noviniek